Česká Dobývací Technika
Naše společnost Enelex je členem asociace CDT – Česká Dobývací Technika. Tato asociace sdružuje 15 firem, které nabízejí dodávky komplexních řešení a technologií pro důlní a energetický průmysl.
Česká
Dobývací
Technika
Přední světový výrobce v návrhu a realizaci systémů řízení kvality uhlí
Patříme mezi přední světové výrobce speciálních elektronických přístrojů a mechanických vzorkovačů paliva pro hornictví a energetiku. Specializujeme se na návrh a realizace systémů řízení kvality uhlí „Coal Quality Management Systems“ pro homogenizaci uhlí. K našim činnostem dále patří výroba on-line analyzátorů pro kontinuální měření kvality uhlí a výroba automatických vzorkovačů paliva. Dále vyrábíme analyzátory kyslíku pro optimalizaci spalování v elektrárnách, teplárnách, průmyslových kotelnách a spalovnách.
Na tento program navazují naše další služby. Dodáváme vám protipožární termovizní systémy pro bezkontaktní měření teplot v energetice, průmyslu, hutnictví, stavebnictví a také v bezpečnostních aplikacích. Zároveň instalujeme průmyslové kamerové systémy do těžkých provozních podmínek.
Společnost ENELEX sídlí v Chvaleticích v České republice. Veškeré naše produkty dodáváme klientům po celém světě. Instalace provádíme v Evropě, Asii, Africe i v Americe. V zahraničí využíváme kooperace s lokálními firmami. Naším cílem je kvalitní a dlouhodobá spolupráce na mezinárodní úrovni. Technologie ENELEX pomáhají po celém světě k zásadním energetickým úsporám a ke snižování emisí. Unikátní řešení na míru rádi připravíme i vám.
Produkty
Produkty
Systém řízení kvality uhlí
Systém řízení kvality
Historie firmy Enelex
Začlenění České republiky do zájmové oblasti Evropské unie znamenalo pro naši post-socialistickou zemi nepřeberné množství úkolů zajišťujících rychlé zlepšení životního prostředí.
V devadesátých letech 20. století se výrobky společnosti ENELEX staly spolehlivým domácím pilířem restrukturalizačního programu pro doly a energetiku.
Nyní, po desetiletích vývoje a zkušeností jsme rádi, že jsou naše zařízení po celém světě nedílnou součástí moderních systémů řízení, jež vedou k zásadním energetickým úsporám a ke snižování emisí.
1983
Zobrazit více
Historie společnosti Enelex sahá až do roku 1983, kdy byla v tehdejším státním podniku Energostroj Chvaletice založena skupina Elektronika pro vývoj a výrobu speciálních elektronických přístrojů využitelných v energetickém průmyslu.
Zobrazit více
Skupina Elektronika zahájila v roce 1984 první provozní zkoušky vlastních analogových verzí gama popeloměrů a analyzátorů kyslíku ve spalinách.
Od roku 1985 se její pracovníci soustředili na problematiku spalování a kontroly kvality paliva pro elektrárny a na vývoj nových typů analyzátorů kyslíku a gama popeloměrů.
Do roku 1990 vyrobila a nainstalovala firma Energostroj v Československu více než 500 ks analyzátorů kyslíku a 100 ks gama popeloměrů a v rámci RVHP realizovala dodávky i do zahraničí.
1984–1990
1991
Zobrazit více
Skupina Elektronika se též podílela na vývoji a výrobě vstupních turniketů do kontrolovaných pásem jaderné elektrárny Dukovany a speciálních přístrojů pro zdravotnictví. Po osamostatnění Energostroje Chvaletice od ČEZ (Československé Energetické Závody) a zvýšení důrazu na strojní výrobu hrozil skupině Elektronika zánik, a tak většina členů vývojového týmu založila 1. října 1991 novou vlastní společnost s názvem ENELEX spol. s r. o. (ENERGETIKA, ELEKTRONIKA, EXPORT).
Zobrazit více
V roce 1992 jsme v nové firmě Enelex dokončili vývoj gama popeloměru GE 1100S řízeného mikroprocesorem 8080 a zahájili jeho výrobu. Na bázi stejného procesoru byl v roce 1994 dokončen vývoj a zahájena výroba počítačově řízených analyzátorů kyslíku AE 1200 (s vlastní kalibrací určený pro velké elektrárenské kotle) a AE 500.T. (s předehřívanou sondou pro lokální automatizované výtopny). Oba přístroje si rychle získaly velký podíl na českém trhu. Gama popeloměry se během dvou let staly základním článkem systémů pro řízení těžby ve všech dolech ČR a v roce 1997 byly doplněny o přídavnou jednotku poloautomatického etaloneru, jež v provozech zvýšila rychlost a komfort jejich kontroly.
1992–1997
1993–2005
Zobrazit více
V roce 1993 jsme náš výrobní program rozšířili o instalace speciálních kamerových systémů EZS a EPS pro energetiku a uhelný průmysl (elektronické systémy zabezpečení a požární ochrany). Od roku 2005 v případě potřeby chráníme jednotlivé kamery námi vyvinutými speciálními kryty řady HE, díky nimž můžou naše systémy pracovat v nejnáročnějších průmyslových podmínkách s velikou prašností nebo při působení extrémních teplot.
Zobrazit více
V roce 2000 jsme představili nový typ gama popeloměru GE 2000 a nový typ analyzátoru kyslíku AE 2200, zároveň jsme celkově modernizovali analyzátor kyslíku AE 500.T. Oproti starším typům jsme využitím nových technologií dosáhli u těchto zařízení zlepšení přesnosti, rychlosti a stability měření. Nové vlastnosti spolu se zjednodušeným ovládáním a standardizací připojení k PC přinesly našim výrobkům úspěchy doma v České republice a staly se také velmi žádanými v zahraničí.
2000
2000–2005
Zobrazit více
Zároveň jsme v roce 2000 uvedli do provozu světový unikát! Automatický termovizní varovný systém zabezpečující skládky uhlí proti záparům s možností samovznícení. Tento systém jsme vyvíjely od roku 1998 pro konkrétní aplikaci na homogenizační skládce uhlí povrchového dolu. Systém stále průběžně zdokonalujeme a vyvíjíme nové aplikace do dalších oblastí průmyslu. Ve světě je o něj velký zájem, masivnímu rozšíření však brání poměrně vysoké pořizovací ceny termokamer.
V roce 2005 jsme čtyři velké termovizní systémy dodali do Jižní Koreje na zabezpečení skládek uhlí v elektrárnách. V České republice jsme ve stejném období realizovali ochranu skládky komunálního odpadu, skládku pneumatik v objektu cementárny a již zmíněné skládky uhlí.
Zobrazit více
Naši odborníci v tomto roce dokončili vývoj třetí generace gama popeloměru a analyzátorů kyslíku a připravili je do výroby. Současně jsme inovovali náš termovizní systém na nový cenově dostupnější typ termokamer. Zájem o naše výrobky se výrazně zvýšil hlavně v zemích, kde je rozšířená těžba uhlí. Otevřeli jsme stálá obchodní a servisní zastoupení v Belgii, Bulharsku, Itálii, Jižní Koreji, Makedonii, Rumunsku, Rusku a na Ukrajině.
2008
2010–2011
Zobrazit více
Společnost ENELEX spol. s r.o. vstoupila v roce 2010 do aliance českých firem vyrábějících dobývací techniku s názvem „Česká Dobývací Technika“ s hlavním cílem – posílit exportní politiku firmy. Vybudovali jsme dvě výhradní zastoupení naší firmy ve východní Evropě a Asii – ENELEX Russland a ENELEX Kazachstán a v roce 2011 dodali první automatické vzorkovače paliva na Ukrajinu.
Zobrazit více
Postupně jsme otevřeli nová zastoupení firmy Enelex v JAR i Indii a založili novou společnost ENELEX Ukrajina. Během období roků 2014 a 2015 jsme realizovali první dodávky systémů měření kvality uhlí do Ruska, JAR, Černé Hory, Indie, Ukrajiny i Estonska a dodali první automatické vzorkovače paliva do Ruska. Modernizovali jsme jak sledovací kryt termokamer, tak i celý varovný systém. Inovací prošel i kamerový kryt do vysokých teplot.
2014–2015
2016–2017
Zobrazit více
V tomo období jsme úspěšně instalovali systém CQMS pro SD a.s. Chomutov a rozšířili jeho působnost o nová zařízení: 12 ks GE3000 a 5 ks ECA Thermofisher pro kontinuální měření síry. V rámci tohoto projektu jsme též realizovali nový termovizní systém HMGS 2. Zásadní byla též dodávka 12 ks GE3000 a GE3000CM pro systém CQMS budovaný na dole Kolubara v Srbsku. Do této lokality jsme dodali naše zařízení v inovovaných krytech se zvýšenou tepelnou odolností. V roce 2016 jsme rozšířili nabídku našich technologií o mobilní systémy odvodnění v povrchových dolech. V roce 2017 jsme vybudovali nové zastoupení pro oblast Indonésie a otevřeli novou českou technickou pobočku se specializací na vzorkovače v Brně. Na konec tohoto roku plánujeme zahájit výstavbu nové montážní haly ve Chvaleticích pro výrobu analyzátorů a vzorkovačů paliva.
Naše výzkumné a vývojové projekty s podporou EU
Naše společnost se aktivně účastní výzkumných a vývojových projektů zaměřených na inovace a technologický rozvoj v oblasti těžebního průmyslu a zpracování surovin. V rámci těchto projektů využíváme podpory Evropské unie, což nám umožňuje rozvíjet nové technologie a zlepšovat procesy. Níže naleznete informace o našich projektech realizovaných s podporou Evropské unie.
Výzkum a vývoj automatické odběrové linky pro TAP
Operační program: Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost
Číslo a název výzvy: 01_22_002_Aplikace - výzva I.
Registrační číslo projektu: CZ.01.01.01/01/22_002/0000686
Příjemce podpory: ENELEX spol. s r.o.
Popis projektu:
Cílem projektu je výzkum a vývoj automatické odběrové linky pro tuhá alternativní paliva (TAP) a další biologicky rozložitelné odpady. Linka bude sloužit k odběru, zpracování vzorků a jejich následné analýze. Výstupem projektu je výzkum a vývoj funkčního vzorku odběrové kapsle, která bude schopna efektivně odebírat materiál z kamionů a předávat jej do zpracovatelské linky pro další analýzu.
Výsledky projektu:
Vývoj 1 funkčního vzorku odběrové kapsle pro lepivé materiály TAP.
Ověřená technologie automatické odběrové linky pro zautomatizování procesu po odběru materiálu.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií z prostředků fondu pro regionální rozvoj v rámci operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.
Výzkum a vývoj nové generace dálkově řízeného automatizovaného analytického systému
Operační program: Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost
Číslo a název výzvy: Aplikace - Výzva VIII.
Registrační číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_321/0024025
Příjemce podpory: ENELEX spol. s r.o.
Popis projektu:
Cílem projektu bylo vyvinout a v reálné praxi ověřit prototyp dálkově řízeného automatizovaného analytického systému pro řízení materiálových toků v provozech těžby a zpracování nerostných surovin. Systém zahrnuje gamapopeloměr, automatický vzorkovač, terminál dálkového přístupu a dálkový přenos dat. Byla ověřena spolehlivost celého systému a připravena jeho komerční aplikace.
Výsledky projektu:
Vývoj prototypu gamapopeloměru s označením GE4100.
Funkční vzorek experimentální zpracovatelské linky automatického vzorkovače.
Funkční vzorek terminálu dálkového přístupu.
Tento projekt byl spolufinancován Evropskou unií z prostředků fondu pro regionální rozvoj v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.